• Fago Franklin III

Walt Disney Scores Big With Emmy Award Nominations

Los Angeles- With 145 Emmy Award Nominations for the 2020 Emmy Awards, the Walt Disney Company earns the spotlight.



Networks like FX had 33 nominations, ESPN had 3 nominations, Hulu had 26 nominations, Disney Channel had 11 nominations, Disney Television had 47 nominations, ABC had 36 nominations, and National Geographic had 9 nominations.


Check out the 2020 Emmy Award Nominations!


  • MANDALORIAN (Disney+ / Lucasfilm Ltd.) 15 Nominations

  • Outstanding Drama Series

  • Outstanding Guest Actor In A Drama Series - Giancarlo Esposito

  • Outstanding Character Voice-Over Performance - Taika Waititi

  • Outstanding Cinematography For A Single-Camera Series (Half-Hour) – Chapter 7: The Reckoning

  • Outstanding Fantasy/Sci-Fi Costumes

  • Outstanding Single-Camera Picture Editing For A Drama Series - Chapter 2: The Child

  • Outstanding Single-Camera Picture Editing For A Drama Series - Chapter 4: Sanctuary

  • Outstanding Single-Camera Picture Editing For A Drama Series - Chapter 8: Redemption

  • Outstanding Prosthetic Makeup For A Series, Limited Series, Movie Or Special – Chapter 6: The Prisoner

  • Outstanding Production Design For A Narrative Program – Chapter 1: The Mandalorian (Half-Hour)

  • Outstanding Music Composition For A Series – Chapter 8: Redemption (Original Dramatic Score)

  • Outstanding Sound Editing For A Comedy Or Drama Series (Half-Hour) And Animation – Chapter 1: The Mandalorian 

  • Outstanding Sound Mixing For A Comedy Or Drama Series (Half-Hour) And Animation – Chapter 2: The Child

  • Outstanding Special Visual Effects – Chapter 2: The Child

  • Outstanding Stunt Coordination For A Drama Series, Limited Series or Movie

THE HANDMAID'S TALE (Hulu) 10 Nominations

  • Outstanding Drama Series

  • Outstanding Supporting Actor in a Drama Series – Bradley Whitford

  • Outstanding Supporting Actress in a Drama Series - Samira Wiley

  • Outstanding Guest Actress in a Drama Series – Alexis Bledel

  • Outstanding Contemporary Hair Styling

  • Outstanding Contemporary Makeup (Non-Prosthetic) – “Mayday”

  • Outstanding Special Visual Effects In A Supporting Role

  • Outstanding Production Design For A Narrative Contemporary Program (One

  • Hour Or More)

  • Outstanding Fantasy/Sci-Fi Costumes

  • Outstanding Casting for a Drama Series

MRS. AMERICA (FX Networks / FXP) 10 Nominations

  • Outstanding Limited Series

  • Outstanding Lead Actress In A Limited Series Or Movie – Cate Blanchett

  • Outstanding Supporting Actress In A Limited Series Or Movie – Uzo Aduba

  • Outstanding Supporting Actress In A Limited Series Or Movie - Margo Martindale

  • Outstanding Supporting Actress In A Limited Series Or Movie - Tracey Ullman

  • Outstanding Casting For A Limited Series, Movie Or Special

  • Outstanding Period Costumes

  • Outstanding Single-Camera Picture Editing For A Limited Series Or Movie – “Phyllis”

  • Outstanding Music Composition For A Limited Series, Movie Or Special (Original Dramatic Score) – “Reagan”

  • Outstanding Writing For A Limited Series, Movie Or Dramatic Special - Tanya Barfield – “Shirley”

THE OSCARS (ABC) 9 Nominations

  • Outstanding Production Design For A Variety Special

  • Outstanding Choreography For Variety Or Reality Programming

  • Outstanding Contemporary Hairstyling For A Variety, Nonfiction Or Reality Program

  • Outstanding Lighting Design/Lighting Direction For A Variety Special

  • Outstanding Contemporary Makeup For A Variety, Nonfiction Or Reality Program (Non-Prosthetic)

  • Outstanding Music Direction

  • Outstanding Variety Special (Live)

  • Outstanding Sound Mixing For A Variety Series Or Special

  • Outstanding Technical Direction, Camerawork, Video Control For A Special

WHAT WE DO IN THE SHADOWS (FX Networks / FXP) 8 Nominations

  • Outstanding Comedy Series

  • Outstanding Writing For A Comedy Series - Sam Johnson & Chris Marcil – “Collaboration”

  • Outstanding Writing For A Comedy Series - Paul Simms – “Ghosts”

  • Outstanding Writing For A Comedy Series – Stefani Robinson – “On The Run”

  • Outstanding Production Design For A Narrative Program (Half-Hour) – “Resurrection, Collaboration, Witches”

  • Outstanding Casting For A Comedy Series

  • Outstanding Single-Camera Picture Editing For A Comedy Series – “Resurrection”

  • Outstanding Sound Editing For A Comedy Or Drama Series (Half-Hour) And Animation

POSE (FX Networks / Disney Television Studios / FXP) 6 Nominations

  • Outstanding Lead Actor In A Drama Series – Billy Porter

  • Outstanding Period And/Or Character Hairstyling

  • Outstanding Period And/Or Character Makeup (Non-Prosthetic)

  • Outstanding Prosthetic Makeup For A Series, Limited Series, Movie Or Special

  • Outstanding Period Costumes

  • Outstanding Short Form Nonfiction Or Reality Series

LITTLE FIRES EVERYWHERE (Hulu / Disney Television Studios) 5 Nominations

  • Outstanding Limited Series

  • Outstanding Lead Actress In A Limited Series Or Movie – Kerry Washington

  • Outstanding Directing for Limited Series - Lynn Shelton

  • Outstanding Music Composition For A Limited Series, Movie Or Special (Original Dramatic Score) – “The Spider Web”

  • Outstanding Original Music And Lyrics – Ingrid Michaelson

THE POLITICIAN (Disney Television Studios) 5 Nominations

  • Outstanding Guest Actress In A Comedy Series - Bette Midler

  • Outstanding Contemporary Hairstyling

  • Outstanding Main Title Design

  • Outstanding Contemporary Makeup (Non-Prosthetic)

  • Outstanding Contemporary Costumes

THIS IS US (Disney Television Studios) 5 Nominations

  • Outstanding Lead Actor In A Drama Series – Sterling K. Brown

  • Outstanding Guest Actor In A Drama Series – Ron Cephas Jones

  • Outstanding Guest Actress In A Drama Series – Phylicia Rashad

  • Outstanding Contemporary Hairstyling – “Strangers: Part Two”

  • Outstanding Original Music And Lyrics – “Strangers”/Song Title: “Memorized”

AMERICAN HORROR STORY: 1984 (FX Networks / Disney Television Studios) 4 Nominations

  • Outstanding Sound Mixing for a Limited Series or Movie – “Camp Redwood”

  • Outstanding Sound Editing For A Limited Series, Movie Or Special – “Camp Redwood”

  • Outstanding Period And/Or Character Makeup (Non-Prosthetic) – “The Lady In White”

  • Outstanding Prosthetic Makeup For A Series, Limited Series, Movie Or Special – “True Killers”

BLACK-ISH (ABC / Disney Television Studios) 4 Nominations

  • Outstanding Contemporary Hairstyling – “Hair Day”

  • Outstanding Contemporary Costumes – “Hair Day”

  • Outstanding Lead Actor In A Comedy Series – Anthony Anderson

  • Outstanding Lead Actress In A Comedy Series – Tracee Ellis Ross

THE CAVE (National Geographic) 4 Nominations

  • Exceptional Merit in Documentary Filmmaking

  • Outstanding Directing For A Documentary/Nonfiction Program

  • Outstanding Cinematography For A Nonfiction Program

  • Outstanding Writing For A Nonfiction Program

DEVS (FX Networks / FXP) 4 Nominations

  • Outstanding Cinematography For A Limited Series Or Movie – “Episode 7“

  • Outstanding Sound Editing For A Limited Series, Movie Or Special – “Episode 3”

  • Outstanding Sound Mixing For A Limited Series Or Movie – “Episode 3”

  • Outstanding Special Visual Effects In A Supporting Role – “Episode 8”

JIMMY KIMMEL LIVE! (ABC / Disney Television Studios) 4 Nominations

  • Outstanding Lighting Design/Lighting Direction For A Variety Series

  • Outstanding Technical Direction, Camerawork, Video Control For A Series – “Jimmy Kimmel Live in Brooklyn - Jon Stewart, Benedict Cumberbatch, Kelly Ripa, and Music From David Byrne”

  • Outstanding Variety Talk Series

  • Outstanding Short Form Variety Series – Jimmy Kimmel’s Quarantine Minilogues

LIVE IN FRONT OF A STUDIO AUDIENCE: “ALL IN THE FAMILY’ AND “GOOD TIMES”(ABC) 4 Nominations

  • Outstanding Production Design For A Variety Special

  • Outstanding Directing For A Variety Special

  • Outstanding Variety Special (Live)

  • Outstanding Technical Direction, Camerawork, Video Control For A Special

NORMAL PEOPLE (Hulu) 4 Nominations

  • Outstanding Lead Actor in a Limited Series – Paul Mescal

  • Outstanding Directing for a Limited Series, Movie or Dramatic Special – Lenny Abrahamson – “Episode 5”

  • Outstanding Writing for a Limited Series, Movie or Dramatic Special – Sally Rooney, Alice Birch – “Episode 3”

  • Outstanding Casting for Limited Series, Movie, or Special

DANCING WITH THE STARS (ABC) 3 Nominations

  • Outstanding Costumes For A Variety, Nonfiction Or Reality Program – “Halloween Night”

  • Outstanding Contemporary Hairstyling For A Variety, Nonfiction Or Reality Program – “Episode 2802”

  • Outstanding Contemporary Makeup For A Variety, Nonfiction Or Reality Program (Non-Prosthetic) – “Disney Night”

THE LAST DANCE (ESPN) 3 Nominations

  • Outstanding Documentary Or Nonfiction Series

  • Outstanding Directing For A Documentary/Nonfiction Program - Jason Hehir

  • Outstanding Picture Editing For A Nonfiction Program

THE LITTLE MERMAID LIVE! (ABC) 3 Nominations

  • Outstanding Production Design For A Variety Special

  • Outstanding Contemporary Makeup For A Variety, Nonfiction Or Reality Program (Non-Prosthetic)

  • Outstanding Technical Direction, Camerawork, Video Control For A Special

MODERN FAMILY (ABC / Disney Television Studios) 3 Nominations

  • Outstanding Directing for Comedy Series – Gail Mancuso – “Finale Part 2”

  • Outstanding Guest Actor In A Comedy Series – Fred Willard

  • Outstanding Sound Mixing For A Comedy Or Drama Series (Half-Hour) And Animation – “Finale Part 1”

RAMY (Hulu) 3 Nominations 

  • Outstanding Lead Actor in a Comedy Series – Ramy Youssef

  • Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series – Mahershala Ali

  • Outstanding Directing for a Comedy Series – Ramy Youssef

THE SIMPSONS (Disney Television Studios) 3 Nominations

  • Outstanding Animated Program – “Thanksgiving of Honor”

  • Outstanding Character Voice-Over – Nancy Cartwright

  • Outstanding Character Voice-Over – Hank Azaria

THE GREAT (Hulu) 2 Nominations

  • Outstanding Writing for a Comedy Series – Tony McNamara – “The Great”

  • Outstanding Directing for a Comedy Series – Matt Shakman – “Pilot”

LIFE BELOW ZERO (National Geographic) 2 Nominations

  • Outstanding Cinematography For A Reality Program

  • Outstanding Picture Editing For An Unstructured Reality Program

SHARK TANK (ABC) 2 Nominations

  • Outstanding Host For A Reality Or Competition Program

  • Outstanding Structured Reality Program

TALES FROM THE LOOP (Disney Television Studios) 2 Nominations

  • Outstanding Cinematography for a Single-Camera Series (One Hour)

  • Outstanding Special Visual Effects In A Supporting Role

2019 AMERICAN MUSIC AWARDS (ABC) 1 Nomination

  • Outstanding Technical Direction, Camerawork, Video Control For A Special

A CELEBRATION OF THE MUSIC FROM COCO (Disney+) 1 Nomination

  • Outstanding Contemporary Hairstyling For A Variety, Nonfiction Or Reality Program

BOB'S BURGERS (Disney Television Studios)  1 Nomination 

  • Outstanding Animated Program

CENTRAL PARK (Disney Television Studios)  1 Nomination 

  • Outstanding Character Voice-Over - Leslie Odom Jr

THE CONNERS (ABC) 1 Nomination

  • Outstanding Multi-Camera Picture Editing For A Comedy Series – “Slappy Holidays”

FORKY ASKS A QUESTION: WHAT IS LOVE? (Disney+ / Pixar) 1 Nomination

  • Outstanding Short Form Animated Program

GODFATHER OF HARLEM (Disney Television Studios) 1 Nomination

  • Outstanding Main Title Design

HILLARY (Hulu) 1 Nomination

  • Outstanding Documentary or Nonfiction Series

HOMELAND (Disney Television Studios) 1 Nomination

  • Outstanding Directing for Drama Series – Lesli Linka Glatter – “Prisoners Of War”

HOW TO GET AWAY WITH MURDER (Disney Television Studios) 1 Nomination

  • Outstanding Guest Actress In A Drama Series - Cicely Tyson – “Stay”

THE IMAGINEERING STORY (Disney+) 1 Nomination

  • Outstanding Narrator - Angela Bassett - “The Happiest Place On Earth”

NATIONAL GEOGRAPHIC PRESENTS COSMOS: CREATING POSSIBLE WORLDS (National Geographic) 1 Nomination

  • Outstanding Short Form Nonfiction Or Reality Series

OH JEROME, NO (CAKE) (FX Networks / FXP) 1 Nomination

  • Outstanding Actor In A Short Form Comedy Or Drama Series - Mamoudou Athie

THE ROOKIE (ABC / Disney Television Studios)  1 Nomination 

  • Outstanding Stunt Coordination For A Drama Series, Limited Series Or Movie

SEA OF SHADOWS (National Geographic) 1 Nomination

  • Outstanding Cinematography For A Nonfiction Program

STAR WARS RESISTANCE (Disney Channel / Lucasfilm Animation) 1 Nomination 

  • Outstanding Children's Program

THE WORLD ACCORDING TO JEFF GOLDBLUM (Disney+ / National Geographic) 1 Nomination

  • Outstanding Hosted Nonfiction Series Or Special

WU-TANG: AN AMERICAN SAGA (Hulu) 1 Nomination 

  • Outstanding Original Main Title Theme Music  


8 views0 comments

757-968-0263

  • Facebook
  • LinkedIn

©2020 by News Stitched Media. Proudly created with Wix.com